WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Niesamowitą lekcję daje nam Bóg poprzez pokorę. Ten, który jest Panem całego wszechświata, uczy nas pokory. W Chrystusie uczy nas uniżenia i umiejętności przeżywania spotykającego nas cierpienia. Tylko w taki sposób możemy prawdziwie Mu służyć. To nie jest droga, która jest łatwa, ale On nie pozbawia nas swojej łaski, użycza pokoju, darzy przebaczeniem, umacnia nasze siły, karmi swoim słowem i Ciałem. Mamy wszystko to, czego potrzebujemy, by żyć, jak przystało na dzieci Boże. Nie powinniśmy się wymawiać ani szukać usprawiedliwienia, lecz prosić Pana pokornie: Panie, daj nam zawsze całym sercem służyć Tobie (zob. kolekta).
PATRZEĆ W KIERUNKU BOGA
Chrystus zapowiada swoją mękę. Uczniowie nie rozumieją tego, co ma się wydarzyć. Dzieje się tak, bo myślą tylko po ludzku. Starajmy się poprzez wiarę zmieniać patrzenie na świat.
Lubimy zapowiedzi. Pobudzają one naszą ciekawość. Sprawiają również, że nasze oczekiwanie staje się jeszcze bardziej intensywne.
Zapowiedzi przeważnie dotyczą rzeczy pozytywnych. Dlatego wzbudzają w nas pozytywne emocje. Jednak dziś w Ewangelii Chrystus zapowiada swoją mękę. Wzbudza tym w uczniach różne emocje. Piotr nawet bierze Jezusa na bok i Go upomina. Słowa upomnienia z ust Piotra spotykają się z jednoznaczną, ostrą reakcją Jezusa. Ostrzega go, że myśli wyłącznie po ludzku, zamiast przyjąć Boży plan.
Rodzi się pytanie: po czym poznać, że człowiek żyje po Bożemu? Odpowiedź jest prosta: po uczynkach płynących z wiary.
Patrzeć po Bożemu znaczy tyle, co trwać przy Bogu bez względu na konsekwencje. Nie poddawać się z powodu trudów, które będą się pojawiać. Pan Bóg zapewnia o wsparciu każdego, kto będzie potrzebował Jego pomocy.
Zapowiedzi również ściśle łączą się z różnego rodzaju mediami. Przeżywamy dziś światowy dzień środków społecznego przekazu. Módlmy się o to, by ludzie tworzący media dbali nade wszystko o przekaz prawdy, nawet jeśli nie wszystkim się ona podoba.
Sami także stawiajmy prawdę na wiodącym miejscu w naszym życiu. Nie bójmy się powiedzieć światu prawdy.
ks. Karol Jagiełło
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Iz 50, 5-9a)
Bóg wspiera swego sługę w prześladowaniach
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem.
Pan Bóg mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam. Blisko jest Ten, który mnie uniewinni. Kto się odważy toczyć spór ze mną? Wystąpmy razem! Kto jest moim oskarżycielem? Niech się zbliży do mnie! Oto Pan Bóg mnie wspomaga. Któż mnie potępi?
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 116A)
Refren: W krainie życia będę widział Boga.
Albo: Alleluja.
Miłuję Pana, albowiem usłyszał *
głos mego błagania,
bo skłonił ku mnie swe ucho *
w dniu, w którym wołałem.
Refren: W krainie życia będę widział Boga.
Albo: Alleluja.
Oplotły mnie więzy śmierci, †
dosięgły mnie pęta Otchłani, *
ogarnął mnie strach i udręka.
Ale wezwałem imienia Pana: *
«Panie, ratuj moje życie!».
Refren: W krainie życia będę widział Boga.
Albo: Alleluja.
Pan jest łaskawy i sprawiedliwy, *
Bóg nasz jest miłosierny.
Pan strzeże ludzi prostego serca: *
byłem w niedoli, a On mnie wybawił.
Refren: W krainie życia będę widział Boga.
Albo: Alleluja.
Uchronił bowiem moją duszę od śmierci, *
oczy od łez, nogi od upadku.
Będę chodził w obecności Pana *
w krainie żyjących.
Refren: W krainie życia będę widział Boga.
Albo: Alleluja.
DRUGIE CZYTANIE (Jk 2, 14-18)
Wiara niepołączona z uczynkami jest martwa
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła
Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić?
Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: „Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!”– a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.
Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę na podstawie moich uczynków.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ga 6, 14)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 8, 27-35)
Zapowiedź męki Chrystusa
+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie?”.
Oni Mu odpowiedzieli: „Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków”.
On ich zapytał: „A wy za kogo Mnie uważacie?”.
Odpowiedział Mu Piotr: „Ty jesteś Mesjasz”. Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.
I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku”.
Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Współcześni młodzi dostają w nowej rzeczywistości, której symbolem stały się social media, takie jak Facebook, Instagram czy TikTok. To przestrzeń, w której mogą doświadczyć bycia akceptowanym i odkrywać samego siebie. Książka “Wiara w czasach Facebooka” wprowadza czytelnika w ten świat. To doskonały drogowskaz dla rodziców i wychowawców.
Autor książki, Gilberto Borghi, uświadamia, że wiara dla dzisiejszej młodzieży to przede wszystkim potrzeba doświadczenia relacji zdolnej wzbudzić uczucia. Aby zachęcić młodych do wiary warto wyjść temu pragnieniu naprzeciw.
Książka sprawdzi się nie tylko jako wartościowy poradnik dla dorosłych. Zaciekawi również młodych, którzy chcą znaleźć podpowiedzi, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości.
Gilberto Borghi
Wiara w czasach Facebooka.
Edycja Świętego Pawła 2023