WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Radujmy się wszyscy w Panu, obchodząc uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z Jej Wniebowzięcia radują się Aniołowie i wychwalają Syna Bożego (antyfona na wejście). Powszechna radość płynie z tego, że w osobie Maryi spełnił się Boży zamiar wobec każdego człowieka, gdyż przebywa ona z duszą i ciałem w niebieskiej chwale. Tam również każdy z nas ma przygotowane dla siebie miejsce, dlatego ciesząc się chwałą Maryi, prosimy Boga, abyśmy także nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale (kolekta). Niech zatem nasze serca rozpalone ogniem miłości nieustannie dążą do Boga (por. modlitwa nad darami).
STAŁA SIĘ ZNAKIEM DLA WIERNYCH
Dzisiejsza uroczystość, która gromadzi nas przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, jest niezwykle wymowna. Jest to najstarsze święto maryjne. NIEPOKALANA DZIEWICA – NAJDOSKONALSZY OWOC ZIEMI – została wzięta do niebieskiej chwały.
Mówi się o nas, że jesteśmy narodem maryjnym. I faktycznie coś w tym jest. Jesteśmy bardzo w Niej zakochani. Dzisiaj wiele sanktuariów maryjnych przeżywa swój odpust i dzisiaj przynosimy do świątyń zioła. Jest to związane z legendą, która mówi, że kiedy to apostołowie udali się do grobu Maryi, nie znaleźli tam ciała, lecz same kwiaty i zioła.
Dzisiejsza kolekta zachęca nas do tego, byśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe – bo właśnie one są nieprzemijające. Troska o nie doprowadzi nas do udziału w chwale Maryi, a zatem w chwale samego Boga.
Słyszymy w Ewangelii hymn Maryi, który przecież dobrze znamy. Maryja wyśpiewuje w nim, że wielkie rzeczy uczynił Jej Wszechmocny. Zastanów się dzisiaj, czy możesz to za Nią powtórzyć? Czy widzisz działanie Boga w swoim życiu? Czy Go wychwalasz? Czy jesteś Mu wierny?
Apostoł nas poucza, że jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego (drugie czytanie).
Dzisiejszy dzień jest również Świętem Wojska Polskiego, upamiętnia zwycięską bitwę warszawską z 1920 r. Jest to okazja do uhonorowania żołnierzy i oficerów polskich sił zbrojnych, którzy służyli i walczyli za wolność i niepodległość ojczyzny, także tych, którzy dziś pełnią służbę wojskową. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.
Wyjdźmy z dzisiejszej Eucharystii rozpaleni ogniem miłości Bożej. I dążmy do zjednoczenia z naszym umiłowanym Bogiem.
ks. Mateusz Kielar
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Ap 11, 19a; 12, 1-6a. 10ab)
Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami
Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła
Świątynia Boga w niebie się otwarła i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego świątyni. Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła, cierpiąc bóle i męki rodzenia.
I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, ma siedem głów i dziesięć rogów – a na głowach jego siedem diademów. A ogon jego zmiata trzecią część gwiazd z nieba: i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej Dziecię.
I porodziła Syna – Mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało uniesione jej Dziecię do Boga i do Jego tronu. A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga.
I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: «Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca».
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 45)
Refren: Stoi Królowa po Twojej prawicy.
Tron Twój, Boże, trwa na wieki, *
berłem sprawiedliwym berło Twego królestwa.
Córki królewskie wychodzą na spotkanie z tobą,
królowa w złocie z Ofiru stoi po twojej prawicy.
Refren: Stoi Królowa po Twojej prawicy.
Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, *
zapomnij o swym ludzie, o domu swego ojca.
Król pragnie twego piękna, *
on twoim panem, oddaj mu pokłon.
Refren: Stoi Królowa po Twojej prawicy.
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
w złotogłów odziana.
W szacie wzorzystej do króla ją prowadzą,
za nią przywodzą do ciebie dziewice, jej druhny.
Refren: Stoi Królowa po Twojej prawicy.
DRUGIE CZYTANIE (1 Kor 15, 20-26)
W Chrystusie wszyscy będą ożywieni
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia: Chrystus zmartwychwstał jako pierwociny spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez Człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności. Chrystus jako pierwociny, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc.
Trzeba bowiem, ażeby królował, «aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy». Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Maryja została wzięta do nieba,
radują się zastępy aniołów.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Łk 1, 39-56)
Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, ponieważ On wywyższył pokornych
+ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:
«Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».
Wtedy rzekła Maryja:
«Wielbi dusza moja Pana
i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy.
Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą
wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,
a Jego imię jest święte.
Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
nad tymi, którzy się Go boją.
Okazał moc swego ramienia,
rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strącił władców z tronu,
a wywyższył pokornych.
Głodnych nasycił dobrami,
a bogatych z niczym odprawił.
Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
pomny na swe miłosierdzie.
Jak obiecał naszym ojcom,
Abrahamowi i jego potomstwu na wieki».
Maryja pozostała u Elżbiety około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Wolność jest w Niej
Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia
Chcesz lepiej poznać Matkę Jezusa? Pragniesz zainspirować się postawami jej życia? Sięgnij po tę książkę, będącą zapisem wyjątkowej, jeśli nie jedynej takiej rozmowy dwóch kobiet – s. Anny Marii Pudełko AP i biblistki Marii Miduch – o Maryi.
Lektura książki to wspaniała okazja, by poznać biblijną Miriam uwolnioną z wszelkich apokryficznych pozłotek i wielowiekowej dewocyjnej nabożności. Miriam, która uczy, jak żyć, by poczuć wolność i spełnienie.
Publikację wyróżnia piękna, przejrzysta szata graficzna, zachwycająca nietuzinkowymi motywami nawiązującymi do kobiecej wrażliwości.
.
s. Anna Maria Pudełko AP, Maria Miduch
Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia.
Edycja Świętego Pawła 2023