WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Pierwszy dzień września kojarzy się nam z rozpoczęciem roku szkolnego oraz rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. I jedno, i drugie wydarzenie, choć zupełnie różnej natury, pokazuje nam pewną prawdę. Chodzi o to, że i czas, i wieczność należą do Boga. On jest Panem historii nie w tym znaczeniu, jakoby wpływał bezpośrednio na jej przebieg, pozostawił przecież nam, ludziom, wolną wolę i możliwość wyboru. Rzecz jednak w tym, że niezależnie od okoliczności, w jakich przyszło każdemu z nas żyć, Bóg jest Panem, celem i kresem każdego istnienia. Przypomnienie tej oczywistej prawdy jest nam bardzo potrzebne, szczególnie wtedy, gdy do naszego serca wkrada się lęk, zwątpienie, niepewność czy smutek. Niezależnie od wszystkiego Bóg jest Panem.
RYTUALNE PRAWO
Żyjemy wśród ludzi, którzy zwykle próbują nam udowadniać słuszność swojego postępowania. Czasem jest to zgodne z naszymi przekonaniami, a niekiedy musimy wyrazić swoje zdanie, kiedy nie zgadzamy się z argumentami naszego rozmówcy.
Prawa i nakazy, o których mówi Mojżesz w pierwszym czytaniu, są apelem o wierność Prawu danemu przez Boga. Dają one życie i szczęście w Ziemi Obiecanej i mają mieszkać w sercu Izraela. Prawo to miłość i troska Boga. To Jego słowo. Tak jak Boga, trzeba kochać Prawo. W Ewangelii Jezus chce pokazać faryzeuszom i uczonym w Piśmie, że źle robią, patrząc tylko na zwyczaje. Udziela im ostrej lekcji: Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji. Jezus, chcąc na nowo zgromadzić dzieci Boże w jedno, znosi prawa rytualnej czystości i separacji. Przypomina, że sercem Prawa są przykazania miłości: najpierw Boga, a następnie bliźniego.
Jezus wyjaśnia, że źródłem nieczystości są nie zewnętrzne okoliczności, ale ludzkie serce. Dlatego chce uczynić z niego świątynię, w której człowiek oddaje cześć Bogu. Wtedy serce nawraca się i napełnia Bożą miłością. Prawo Boga to nie pusta litera przepisu. Przyjęcie daru słowa Bożego powinno owocować w konkretnych sytuacjach życia, zgodnie z tym, co w drugim czytaniu mówi Jakub Apostoł: Wprowadzajcie słowo w czyn. Na tym polega prawdziwa religijność.
ks. Łukasz Zięba
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Pwt 4, 1-2. 6-8)
Wezwanie do zachowania przykazań
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa
Mojżesz powiedział do ludu izraelskiego: «A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, których uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców. Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam.
Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach, powiedzą: „Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny”. Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?».
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 15)
Refren: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.
Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, *
kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie *
i mówi prawdę w swym sercu.
Refren: Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.
Kto swym językiem oszczerstw nie głosi, *
kto nie czyni bliźniemu nic złego
i nie ubliża swoim sąsiadom, *
ale szanuje tego, który oddaje cześć Bogu.
Refren: Pan moim światłem i zbawieniem moim.
Kto dotrzyma przysięgi niekorzystnej dla siebie, *
kto nie daje swych pieniędzy na lichwę
i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. *
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.
Refren: Pan moim światłem i zbawieniem moim.
DRUGIE CZYTANIE (Jk 1, 17-18. 21b-22. 27)
Wprowadzać słowo w czyn
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła
Bracia moi umiłowani:
Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności. Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, byśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze. Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie.
Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca jest taka: opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach i zachować siebie samego nie skażonym wpływami świata.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Jk 1, 18)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ze swej woli zrodził nas Ojciec przez słowo prawdy,
abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23)
Na Jezusie spełnia się zapowiedź Izajasza
+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?».
Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji».
Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Szukasz lekarstwa na dolegliwości swojego serca? Wróć do Księgi Psalmów – to wyjątkowe modlitwy, które od tysięcy lat poruszają i przemieniają ludzkie serca. Znajdziesz w nich mądrość, autentyzm, nadzieję, piękno oraz siłę, które stają się udziałem tego, kto je czyta.
Książka “Psalmoterapia” To żywe świadectwo ponownego rozmiłowania się w modlitwie słowem Bożym. Czytając ją zyskasz drogowskaz, jak z pomocą łaski Bożej możesz wejść na drogę odnowy życia duchowego.
Autor książki opisał różne sposoby czerpania z bogactwa psalmów, które sprawdził w praktyce. Dzięki nim poznasz terapeutyczną moc Psalmów i wykorzystasz ją w swoim życiu.
br. Piotr Kwiatek OFMCapi
Psalmoterapia.
Edycja Świętego Pawła 2023