UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Radujmy się wszyscy w Panu, obchodząc uroczystość ku czci wszystkich Świętych. Tym wezwaniem antyfona mszalna na wejście wzywa nas, abyśmy weseląc się, dziękowali Bogu za zbawienie naszych braci i sióstr, którzy już osiągnęli niebo. Liturgia ukazuje nam dziś wizję nieba oraz świętości. Ufni we wstawiennictwo tak wielu świętych orędowników, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce, możemy żywić niezłomną nadzieję, że i my – tak jak i oni – z pomocą łaski Bożej pokonamy śmierć, aby na wieki zamieszkać w naszej ojczyźnie, która jest w niebie.

DROGA DO SZCZĘŚCIA

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy. To bardzo naturalne i uniwersalne pragnienie, które wszczepił w nas Bóg. Nie zawsze jednak w prosty sposób udaje się nam odnaleźć drogę, która do tego szczęścia prowadzi.

Jezus nauczający na górze zachęca nas do zmiany myślenia. Jeśli chcemy być prawdziwie szczęśliwi, tj. błogosławieni, musimy zrozumieć, że królestwo Boże – tak jak jego Król – inne jest niż społeczności, w których żyjemy. W nich bowiem liczy się pieniądz, siła, przemoc, w nim natomiast to, co duchowe, łagodność, miłość… Trudno nam jest przyjąć tę prawdę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest świat. Zapewne dawno utraciliśmy naiwne złudzenia. Wydaje się nam, że jeśli nie będziemy grali na jego prawach, to przegramy. Czasami trzeba jednak przegrać to, co światowe, aby zyskać to, co się naprawdę liczy.
Droga do szczęścia, którą wskazuje nam dzisiaj Jezus, nie jest łatwa. Jest to droga pod górę, a może raczej na Górę Błogosławieństw. Wspinając się na nią, musimy utracić wiele, ale perspektywa otrzymania tego, co znajduje się u jej kresu – ostatecznego błogosławieństwa, którym jest pełne zjednoczenie z Bogiem – warta jest, abyśmy podjęli ten trud.
Sam Jezus jest dla nas przykładem takiego błogosławieństwa, gdyż w Nim wszystkie wypowiedziane w dzisiejszej Ewangelii błogosławieństwa w pełni się realizują. Potwierdził je bowiem nie tylko swoim nauczaniem, ale także swoim życiem. Ci, których wspomina dzisiejsza liturgia Kościoła, odważyli się pójść wyznaczoną przez Niego drogą. My także jesteśmy do niej zaproszeni, a świętość, Jego dar, jest w zasięgu każdego z nas.

o. Daniel W. Stabryła, benedyktyn


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Ap 7, 2-4. 9-14)
Triumf wybranych

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem innego anioła, wstępującego od wschodu słońca, a mającego pieczęć Boga żywego. Zawołał on donośnym głosem do czterech aniołów, którym dano moc wyrządzić szkodę ziemi i morzu: «Nie wyrządzajcie szkody ziemi ni morzu, ni drzewom, aż opieczętujemy czoła sług Boga naszego». I usłyszałem liczbę opieczętowanych: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraela.
Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku».
A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czterech Istot żyjących, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen».
A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: «Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli?». I powiedziałem do niego: «Panie, ty wiesz». I rzekł do mnie: «To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili».

Oto słowo Boże.

PSALM (Ps 24, 1b-6)

Refren: Oto lud wierny, szukający Boga.

Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, *
świat cały i jego mieszkańcy.
Albowiem On go na morzach osadził *
i utwierdził ponad rzekami.

Refren: Oto lud wierny, szukający Boga.

Kto wstąpi na górę Pana, *
kto stanie w Jego świętym miejscu?
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, *
którego dusza nie lgnęła do marności.

Refren: Oto lud wierny, szukający Boga.

On otrzyma błogosławieństwo od Pana *
i zapłatę od Boga, swego Zbawcy.
Oto pokolenie tych, którzy Go szukają, *
którzy szukają oblicza Boga Jakuba.

Refren: Oto lud wierny, szukający Boga.

DRUGIE CZYTANIE (1 J 3, 1-3)
Ujrzymy Boga takim, jaki jest

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Najmilsi: Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego.
Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jaki jest.
Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 11, 28)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 5, 1-12a)
Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie

+ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

Oto słowo Pańskie.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


Od Słowa do Życia nr 11, listopad 2024

Listopadowy numer miesięcznika liturgicznego „Od Słowa do Życia” (11/2024) obejmuje ostatnie już tygodnie okresu zwykłego. W tym czasie będziemy obchodzili dwie ważne uroczystości: Wszystkich Świętych oraz Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, która kończy rok liturgiczny.
Miesięcznik otwiera artykuł zamieszczony w dziale Rok liturgiczny: „Zwycięski Baranek”, omawiający symbol baranka, który często pojawia się w liturgii słowa końca roku liturgicznego. Z kolei w dziale Katecheza liturgiczna podjęto temat kształtowania się przestrzeni liturgicznej po edykcie mediolańskim z 313 roku, kiedy chrześcijanie mogli już publicznie przyznawać się do Chrystusa.
Jak zazwyczaj, w miesięczniku zamieszczono teksty liturgiczne na każdy dzień: czytania, komentarze do czytań i psalmu responsoryjnego, wprowadzenie do każdego dnia, pytania do refleksji oraz teksty formularzy. Nie zabrakło bogatego wyboru prefacji i pełnych tekstów obrzędów Mszy św. z ludem. Numer zawiera również propozycje modlitwy wiernych w oparciu o niedzielną liturgię słowa autorstwa s. Agnieszki Moskal, bernardynki.

Od Słowa do Życia nr 11, listopad 2024
Edycja Świętego Pawła 2024