WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Bóg JEST. Zgodnie z semantyką Jego Imienia JEST i działa cały czas. To, że oczekujemy na Jego przyjście, ku któremu kierujemy nasze myśli i wołania w okresie Adwentu, nie oznacza Jego nieobecności, której próbujemy zaradzić, przyzywając Go. Bardziej ukazuje specyfikę naszego funkcjonowania: potrafimy uchwycić Jego Osobę jakby tylko „od czasu do czasu”, we fluktuacjach, które sprawiają wrażenie Jego przychodzenia i ukrywania się. Tajemnica Eucharystii potwierdza Jego Obecność i zarazem pokazuje, że On funkcjonuje w inny niż my sposób. Z tego samego powodu przyzywanie Jezusa słowami „Marana tha” nie oznacza, że Go tu nie ma, ale że pragniemy Go mocniej czuć i widzieć. Przemyślenie tych faktów pozwala nam odkryć Boga, który jest logiczny, i z większą świadomością i zrozumieniem kontaktować się z Nim.
NABIERZMY DUCHA
Otaczająca nas rzeczywistość dostarcza nam aż nadto powodów do trwogi. Gdzie nie spojrzymy, widzimy cierpienie, bezradność i zło. Łatwo jest zwątpić w obliczu beznadziei świata bez Boga. On jednak jest w nim obecny, choć trudno nam czasem Go dostrzec.
Pierwsza część Adwentu zaprasza nas zawsze do refleksji nad końcem stworzonej rzeczywistości. Aż nadto wiele znaków mamy, że kiedyś on rzeczywiście nastąpi. Nie inaczej otaczający ich świat odczytywali pierwsi uczniowie. I on rzeczywiście się skończył. Imperium Rzymskie upadło, a po nim nastały kolejne, które także przeminęły. „Nasz świat” także, wcześniej czy później, upadnie. Kiedyś natomiast przyjdzie ten ostateczny koniec.
Przemijanie jest integralną częścią naszego życia, podobnie jak strach. Jako chrześcijanie zaproszeni jesteśmy jednak do tego, aby swojej nadziei nie budować na tym, co ziemskie, ale na Synu Człowieczym, na Jezusie, który jest Panem całego stworzenia. Jeśli Mu w pełni uwierzymy, to zrozumiemy, że nie mamy się czego obawiać, gdyż „prawdziwa miłość usuwa strach” (por. 1 J 4, 18). Nie oznacza to, że nie będzie on w jakiś sposób w naszym życiu obecny. Ma on bardzo wiele twarzy. Wiara w to, że Pan całego stworzenia przyjdzie, aby nas odkupić, może stać się dla nas prawdziwym pokrzepieniem.
Każdy z nas potrzebuje pokrzepienia. Dzisiejsza Ewangelia zaprasza nas, abyśmy nabrali ducha i podnieśli nasze głowy. Życie potrafi się z nami bardzo srogo obchodzić, ale Ten, który jest Dawcą życia, jest zawsze po naszej stronie i nic – nawet nasze zwątpienie, strach czy grzech – nie może tego zmienić.
o. Daniel W. Stabryła, benedyktyn
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Jr 33, 14-16)
Potomek Dawida będzie wymierzał sprawiedliwość
Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza
Tak mówi Pan: «Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu.
W owych dniach i w owym czasie wzbudzę Dawidowi potomstwo sprawiedliwe; będzie wymierzać prawo i sprawiedliwość na ziemi.
W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie trwać bezpiecznie. To zaś jest imię, którym ją będą nazywać: Pan naszą sprawiedliwością».
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 25, 4-5. 8-10. 14)
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, *
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, *
Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.
Dobry jest Pan i łaskawy, *
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze, *
uczy ubogich dróg swoich.
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.
Wszystkie ścieżki Pana są pewne i pełne łaski *
dla strzegących Jego praw i przymierza.
Bóg powierza swe zamiary swoim czcicielom *
i objawia im swoje przymierze.
Refren: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę.
DRUGIE CZYTANIE (1 Tes 3, 12 – 4, 2)
Utwierdzenie w świętości na przyjście Chrystusa
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan
Bracia: Pan niech pomnoży was liczebnie i niech spotęguje miłość waszą nawzajem do siebie i do wszystkich, jaką i my mamy dla was; aby serca wasze utwierdzone zostały w nienagannej świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego, Jezusa, wraz ze wszystkimi Jego świętymi.
Na koniec, bracia, prosimy was i napominamy w Panu Jezusie: zgodnie z tym, co od nas przejęliście o sposobie postępowania i podobania się Bogu – jak już zresztą postępujecie – stawajcie się coraz doskonalszymi! Wiecie przecież, jakie nakazy daliśmy wam w imię Pana Jezusa.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ps 85 (84), 8)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Łk 21, 25-28. 34-36)
Oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa
+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Biblia w liturgii Mszy Świętej.
Adwent – Narodzenie Pańskie
Uznana seria “W Drodze do Emaus” nawiązuje do słów z Piątej modlitwy eucharystycznej: „On, podobnie jak uczniom w Emaus, wyjaśnia nam Pisma i łamie dla nas chleb”. Uzmysławiają one, że każda Msza Święta odtwarza wydarzenia z Emaus – najpierw wyjaśnienie Pisma, czyli liturgia słowa, a następnie łamanie chleba, czyli liturgia eucharystyczna.
Pierwszy tom z serii zawiera objaśnienia czytań mszalnych na okres Adwentu oraz Narodzenia Pańskiego.
Dzięki tej książce masz szansę przygotować się do każdej Mszy Świętej i ze zrozumieniem przyjmować Słowo, jakie Bóg do Ciebie kieruje. Opracowanie przyda się zarówno kapłanom, lektorom, jak i wszystkim, którzy chcą lepiej zgłębiać teksty odczytywane podczas Mszy.
Biblia w liturgii Mszy Świętej
Adwent – Narodzenie Pańskie
Edycja Świętego Pawła 2021