WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
GLORIA IN EXCELSIS DEO. Wcielenie Boga pokazuje, jak wartościowy jest każdy z ludzi i jak cenne jest człowieczeństwo. Ono umożliwia komunikację interpersonalną na wszystkich poziomach: intelektu, zmysłów, emocji. Pozwala wejść w doświadczenie spotkania całkowicie, bez barier. Bardziej potrzebuje tego każdy z ludzi niż Bóg – z Jego strony bliskość z człowiekiem jest zawsze największa i ta sama. Przyjrzenie się Osobie Jezusa – Bóstwu wraz z człowieczeństwem, niezmieszanym, ale połączonym, odświeża myślenie o Bogu. Pokazuje namacalność Jego Mocy tu i teraz, uchwytność komunikacji. Bóg Człowiek wymyka się standardom ludzkim i może jedynie być poznawany i odkrywany, a nie kontrolowany i podporządkowany. Pewne jest jedno: Bóg nas kocha.
PIĘKNO BOŻEGO NARODZENIA
Uroczystość Narodzenia Pańskiego stawia przed nami słowa, których głębia może onieśmielać: Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1, 14), a kilka wierszy wcześniej: Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim, tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi (J 1, 11-12). Słowa te jednak ukazują piękno i znaczenie tajemnicy Bożego Narodzenia. Przeżywamy ją każdego roku, aby odkryć i na nowo dostrzec w sobie trzy prawdy.
W Bożym Narodzeniu chodzi o to, że Bóg pragnie być blisko człowieka i chce być obecny w ludzkim życiu. W takim, jakie ono jest: z tym wszystkim, co jest w nim wielkie, wspaniałe i piękne, ale także z tym, co jest trudne oraz co jest lękiem i grzechem. Bóg stał się człowiekiem, abym ja, człowiek, zobaczył, kim jestem w Jego oczach: Jego umiłowanym dzieckiem – synem i córką.
Boże Narodzenie pokazuje również, jak wielkie znaczenie ma dobro. To zwyczajne, ludzkie dobro, które wypływa z serca. Prorok Izajasz, kilka wieków przed narodzeniem Chrystusa nazwał przyszłego Mesjasza „Księciem Pokoju”, a aniołowie w Betlejem śpiewali, że przynosi On „pokój ludziom dobrej woli”. Dzisiejszy dzień zaprasza nas, aby także w naszym życiu było trochę więcej pokoju, szacunku i dobra.
Wreszcie Boże Narodzeniu jest po to, abyśmy popatrzyli na nasze rodziny. Jezus, Maryja i Józef: zwykła ludzka rodzina. Mężczyzna i kobieta połączeni małżeństwem, kochający się i otwarci na życie. Szacunek, miłość, opieka i zaufanie oraz dawanie życia to cechy każdej rodziny. Taką była rodzina Jezusa i takie mogą być nasze rodziny.
ks. Tomasz Bać
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Iz 52, 7-10)
Cała ziemia zobaczy zbawienie Boże
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: «Twój Bóg zaczął królować».
Głos! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem wznoszą okrzyki radosne, bo oglądają na własne oczy powrót Pana na Syjon. Zabrzmijcie radosnym śpiewem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud, odkupił Jeruzalem. Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga.
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 98, 1-6)
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie, i grajcie.
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, *
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy głosie rogu, *
na oczach Pana, Króla, się radujcie.
Refren: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.
DRUGIE CZYTANIE (Hbr 1, 1-6)
Bóg przemówił do nas przez Syna
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.
Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się większy od aniołów, o ile odziedziczył dostojniejsze od nich imię.
Do którego bowiem z aniołów powiedział Bóg kiedykolwiek: «Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem»? I znowu: «Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem»? A skoro ponownie wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: «Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży».
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Zajaśniał nam dzień święty, pójdźcie, narody, oddajcie pokłon Panu,
bo wielka światłość zstąpiła dzisiaj na ziemię.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (dłuższa, J 1, 1-18 [krótsza, J 1, 1-5. 9-14])
Słowo stało się ciałem
+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
[Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.]
Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.
[Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.]
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».
Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
Oto słowo Pańskie.