WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Chyba za mało pamiętamy o tym, jak wielką łaskę otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego. Może także z tego powodu, że w większości przypadków wydarzyło się to we wczesnym dzieciństwie, a więc nie potrafimy sobie nic przypomnieć, a to właśnie ten sakrament wszczepił w nas życie Boże, uczynił nas uczniami Chrystusa i uwolnił od brzemienia grzechu pierworodnego. Czy pamiętamy datę naszego chrztu? Może dziś warto szczególnie za ten sakrament Bogu podziękować. Ale może warto także podziękować rodzicom i chrzestnym, czy osobiście, czy w modlitwie. Nie zapomnijmy w niej także o szafarzu naszego sakramentu chrztu, nawet jeśli nie znamy go z imienia czy nazwiska.
GRZESZNI ŚWIADKOWIE
Czy nasza miłość do Chrystusa nie jest zbyt słaba dlatego, że wydaje się nam, że jesteśmy ludźmi dobrymi i nie poczuwamy się do żadnych przewinień i Chrystus nie musi nam zbyt wiele wybaczyć? Nie dajmy się ponieść złudzeniom!
Uroczysty początek zbawczej misji Syna Bożego, „umiłowanego” przez Ojca. Proklamacja ścisłego związku Mesjasza z Ojcem i Duchem Świętym. Wszystko to wygląda bardzo zjawiskowo. Jedno tylko budzi wątpliwość: dlaczego ta teofania nie odbyła się wobec Sanhedrynu, wobec arcykapłanów? Może by się przekonali, może nie rozdzieraliby potem szat, wołając „zbluźnił” – bo Boga nawał swoim Ojcem! Przecież to właśnie teraz nad Jordanem sam Bóg nazwał Go „umiłowanym Synem”. Tak, ale wobec kogo?
Wobec grzesznego tłumu! Najgorszy społecznie element – cóż tacy świadkowie znaczą? Kto będzie ich słuchał? Jaki z nich będzie początek królestwa Bożego na ziemi? Jaki początek Kościoła Chrystusowego?
Co przynieśli ci świadkowie jako fundusz na fundament Kościoła? Jedynie ciężki ładunek własnych grzechów i słabości, który przygniatał ich ramiona, gdy czekali w kolejce do Janowego chrztu. Czy więc nie było to „rzucanie pereł przed wieprze”, gdy wobec takich ludzi stał się cud objawienia Syna Bożego nad Jordanem?
Tak się wydaje – ale taka właśnie jest ekonomia Boża. Konsekwentnie na filary Kościoła wybierze Chrystus prostych rybaków, znowu grzesznych i słabych ludzi. Przyszedł na świat, by zgładzić grzech, dlatego utożsamia się poniekąd z grzesznikami. Przychodzi wyzwalać i z tych wyzwoleńców chce budować swoje królestwo.
Dlatego też Eucharystię, która stale rodzi Kościół i podtrzymuje go przy życiu, każe nam rozpocząć aktem pokuty, stawaniem w kolejce do Janowego chrztu – i najpełniej objawia swą chwałę tym, którzy są zdolni przeżyć wewnętrzne nawrócenie.
ks. Tomasz Gwizdek
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Iz 40, 1-5. 9-11)
Chwała Pana się objawi i zobaczy ją wszelkie ciało
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie grzechy».
Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały».
Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! Oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. Oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie On swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 104, 1-2a. 3b-4. 24-25. 27-28. 29b-30)
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Błogosław, duszo moja, Pana, *
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Odziany w majestat i piękno, *
światłem okryty jak płaszczem.
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Chmury są Twoim rydwanem, *
przechadzasz się na skrzydłach wiatru.
Wichry używasz za swych posłów, *
sługami Twoimi ogień i płomienie.
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! †
Ty wszystko mądrze uczyniłeś, *
ziemia jest pełna Twoich stworzeń.
Oto jest morze, ogromne i szerokie, †
a w nim żyjątek bez liku, *
zwierząt wielkich i małych.
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Wszystko to czeka na Ciebie, *
byś dał im pokarm we właściwym czasie.
Gdy im dajesz, zbierają, *
gdy otwierasz swą rękę, sycą się Twym dobrem.
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Kiedy odbierasz im oddech, marnieją *
i w proch się obracają.
Stwarzasz je, napełniając swym Duchem, *
i odnawiasz oblicze ziemi.
Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
DRUGIE CZYTANIE (Tt 2, 11-14; 3, 4-7)
Chrystus zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa
Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić lud wybrany sobie na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków.
Gdy ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Łk 3, 16)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jan powiedział: «Idzie mocniejszy ode mnie;
On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Łk 3, 15-16. 21-22)
Chrzest Jezusa
+ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
NKB Pierwszy i drugi list do Tymoteusza. List do Tytusa NT XIV
Komentarz do Pierwszego i Drugiego listu do Tymoteusza oraz Listu do Tytusa
Niniejszy tom z serii Nowych Komentarzy Biblijnych przybliża Listy pastoralne (jak określa się 1-2 Tm i Tt). To szczegółowe opracowanie, które przedstawia wyczerpujące, jasne i wyważone sądy zarówno na temat kwestii historycznych, jak i teologicznych dotyczących Listów.
Autor komentarza, ks. dr hab. Stanisław Haręzga, to ceniony wykładowca Pisma Świętego, silnie zaangażowany w biblijną odnowę Kościoła w Polsce. W swoim opracowaniu przedstawia on Listy Pastoralne w kontekście walki Kościoła pierwotnego o zachowanie wierności przekazowi apostołów w obcym świecie kultury greckiej I w. po Chrystusie.
Ten komentarz skierowany jest do teologów i biblistów, jednak inspirację mogą w nim znaleźć również osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy biblijnej.
NKB Pierwszy i drugi list do Tymoteusza. List do Tytusa NT XIV.
Edycja Świętego Pawła 2023