3 NIEDZIELA WIELKANOCY – Niedziela Biblijna

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Człowiek wierzący w słowie Bożym odnaleźć może nadzieję i radość. Dlatego niedziela jest dobrą okazją, aby pochylić się nad tym słowem wraz z całym Kościołem, który w tym dniu celebruje pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Kościół w dzień Pański może się radować, bo Pan rzeczywiście zmartwychwstał i daje radość światu. Słowo Boże nie tylko przynosi nadzieję i radość, ale wewnętrznie nas odnawia. Bóg przywraca nam młodość ducha i ją w nas zachowuje (kolekta). Świadomość tego, że jesteśmy wybranymi dziećmi Boga pośród różnych życiowych, czasami zawiłych dróg, jest siłą, by z ufnością oczekiwać naszego zwycięstwa w Panu. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem jest dla nas sposobnością do odnowy duchowej i fizycznej. Zbawienie dotyczy także naszego ciała. W ludzkim ciele Chrystus Pan zmartwychwstał i zaprasza nas, abyśmy uwierzyli także w nasze przyszłe zmartwychwstanie.

HISTORIA, KTÓRA SIĘ NIE KOŃCZY

Spotkanie ze Zmartwychwstałym nad Jeziorem Tyberiadzkim przywołuje wydarzenie z początku Jego publicznej działalności, kiedy po nadzwyczajnym połowie powołał On swoich uczniów (Łk 5, 1-11). Także to, co nastąpi potem: pytanie Piotra o jego miłość do Jezusa przywołuje jego wcześniejsze trzykrotne zaprzeczenie, że zna on tego Człowieka (Łk 22, 54-62).

Zmartwychwstanie Jezusa jest wydarzeniem przełomowym, które zmienia historię. Zmartwychwstanie otwiera nam bramy nieba, bo wraz z Jezusem człowiek otrzymuje nowe życie dzieci Boga. Ewangelista podkreśla jednak dzisiaj ciągłość historii. To ci sami apostołowie kontynuują misję, do której Jezus powołał ich jeszcze przed swoją śmiercią i zmartwychwstaniem. Tak samo są oni wciąż wezwani do walki z niewiarą świata i do odnawiania swojej miłości i swojego zawierzenia. Apostołowie przezwyciężają swoją słabość i dają swoje świadectwo umocnieni Duchem Świętym. Tak samo i my dzisiaj jesteśmy wezwani do zawierzenia w Bożą moc i do podejmowania wysiłku życia wiarą, miłością i nadzieją.
Jezus nie zmienia natury świata. Wciąż zdaje się w nim tryumfować przemoc, niesprawiedliwość, obłuda. Jego uczniowie wiedzą jednak, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi, i mają stałą nadzieję, że ich dzieło wiary i trud miłości przyniosą prawdziwy owoc życia razem z Chrystusem w chwale Boga, do którego należy wszelkie błogosławieństwo, cześć, chwała i moc.
Chrystus już zwyciężył. Łącząc się z Nim, także i my mamy pewność zwycięstwa, bo Bóg okazał się potężniejszy od kłamstwa, przemocy i śmierci.

ks. Mariusz Górny, paulista


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 5, 27b-32. 40b-41)
Cierpienie dla Imienia Jezusa

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Arcykapłan zapytał apostołów: «Surowo wam zakazaliśmy nauczać w to imię, a oto napełniliście Jeruzalem waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas odpowiedzialność za krew tego Człowieka?».
«Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – odpowiedział Piotr, a także apostołowie. Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego wy straciliście,  zawiesiwszy na drzewie. Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni».
I zabronili apostołom przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla Imienia Jezusa.

Oto słowo Boże.

PSALM (Ps 30, 2 i 4. 5-6. 11-12a i 13b)

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.
Albo: Alleluja.

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś *
i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie.
Panie, mój Boże,
z krainy umarłych wywołałeś moją duszę *
i ocaliłeś mi życie spośród schodzących do grobu.

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.
Albo: Alleluja.

Śpiewajcie psalm, wszyscy miłujący Pana, *
i pamiętajcie o Jego świętości.
Gniew Jego bowiem trwa tylko przez chwilę,
a Jego łaska przez całe życie. *
Płacz nadchodzi z wieczora, a rankiem wesele.

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.
Albo: Alleluja.

Wysłuchaj mnie, Panie, zmiłuj się nade mną, *
Panie, bądź moją pomocą.
Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament, *
Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki.

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.
Albo: Alleluja.

DRUGIE CZYTANIE (Ap 5, 11-14)
Chwała Baranka

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Istot żyjących, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym: «Baranek zabity jest godzien otrzymać potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo».
A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: «Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków». A cztery Istoty żyjące mówiły: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (krótsza, J 21, 1-14)
Trzecie zjawienie się Zmartwychwstałego apostołom

+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili.
A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus.
A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?».
Odpowiedzieli Mu: «Nie».
On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć.
Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!». Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci.
A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!». Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę.
To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.

Oto słowo Pańskie.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


Inspirujące cytaty

„Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia!” – mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w krakowskich Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r. Te słowa, tak bardzo aktualne, przypominają nam, że Miłosierdzie Boże powinno nam towarzyszyć codziennie.
Czasem nawet kilka słów pełnych miłosierdzia może zmienić czyjś dzień, wypełnić go radością, motywacją, nadzieją.
Właśnie dlatego kolejny blog z serii „Inspirujące cytaty” poświęciliśmy Bożemu Miłosierdziu. Pan Jezus pragnie, abyśmy Mu ufali, czyli pełnili Jego wolę i bez lęku powierzali całe swoje życie. Abyśmy zawsze – zarówno w każdej drobnej, codziennej sytuacji, jak i w najtrudniejszych chwilach – zdawali się na Niego.
Zachęcamy nie tylko do lektury, ale również dzielenia się z nami tymi fragmentami książek, które zwróciły Twoją uwagę pod postem z rozdaniem. W tym miesiącu czeka na Was książka „W szkole Bożego Miłosierdzia”. Czytaj dalej…