4 NIEDZIELA WIELKANOCY – Dzień Modlitw o Powołania

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Dzień Pański to okazja do ponownego wyznania wiary w to, że wszystko pochodzi od Boga i jest Jego dziełem. Niedzielna liturgia przypomina nam również o naszym przeznaczeniu do radości w niebie, a Przewodnikiem na drodze do nieba jest Chrystus – zwycięski Pasterz (kolekta). Rozważanie słowa Bożego i udział w Eucharystii jest zaczerpnięciem ze źródła Bożej miłości i dobroci. Pielgrzymując przez życie, musimy mieć zawsze świadomość celu naszej doczesnej wędrówki. Zmartwychwstanie Jezusa daje Kościołowi wszystkich czasów nadzieję na spotkanie w ojczyźnie niebieskiej. Niedziela staje się doskonałą okazja do przypomnienia sobie tej podstawowej prawdy naszej wiary.

JAK ROZPOZNAĆ JEGO GŁOS?

Dźwięk budzika wydobywający się z telefonu komórkowego to często pierwszy sygnał docierający rano do naszych uszu. Wypowiedzi domowników, radiowe wywiady, szepty ludzi w tramwaju czy autobusie, przelotne pozdrowienia w pracy to kolejne dźwięki tworzące swoista symfonie codzienności. Jak w tym gąszczu głosów usłyszeć ten najważniejszy, głos naszego Zbawiciela?

Jezus przypomina apostołom, że jest Pasterzem, który zna swoje owce. Dlatego Jego głos dotyka tego, co najbardziej osobiste i intymne w człowieku. Jego mowa nie jest ani abstrakcyjnym bełkotem, ani przemocowym nakazem. Jezus zawsze kieruje do swojego słuchacza zaproszenie. Jeśli chcesz… – to chyba, obok zaprawdę, zaprawdę, najczęstsza formuła pojawiająca się w Jezusowych wypowiedziach. Poza tym wezwanie Jezusa jest możliwe do wprowadzenia w życie. Dobitnie świadczy o tym zapewnienie Jezusa, że Jego owce idą za Nim.
Intymność, respektowanie ludzkiej wolności, wykonalność to swoista triada Jezusowej mowy. Jeśli te trzy elementy występują łącznie, to możemy być niemal pewni, że dochodzący do nas głos pochodzi od Boga.
Użycie słowa „niemal” nie było przypadkiem. Jest bowiem jeszcze jeden szczegół, o którym nie możemy zapomnieć. Jezus swoimi słowami kieruje swoich słuchaczy ku życiu wiecznemu. Pełna intymnych elementów, odwołania się do ludzkiej wolności, a przy tym prosta w realizacji może być reklama jakiegoś nowego produktu. Tyle że po jego nabyciu zaspokoimy jedynie na chwilę jakąś swoją doczesną potrzebę. Jezus nie obiecuje szybkich rozwiązań doczesnych problemów. On obiecuje wieczność w miłosnej relacji z Nim i z Ojcem oraz z Duchem Świętym.

ks. Mariusz Marszałek, pallotyn


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 13, 14. 43-52)
Apostołowie zwracają się do pogan

Czytanie z Dziejów Apostolskich

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli.
A wielu pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga.
W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość i, bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł.
Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”».
Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj.
Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.

Oto słowo Boże.

PSALM (Ps 100, 2-3. 4-5)

Refren: My ludem Pana i Jego owcami.
Albo: Alleluja.

Służcie Panu z weselem, *
stańcie przed obliczem Pana z okrzykami radości.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem,
On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.

Refren: My ludem Pana i Jego owcami.
Albo: Alleluja.

W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem,
z hymnami w Jego przedsionki, *
chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry,
Jego łaska trwa na wieki, *
a Jego wierność przez pokolenia.

Refren: My ludem Pana i Jego owcami.
Albo: Alleluja.

DRUGIE CZYTANIE (Ap 7, 9. 14b-17)
Baranek będzie ich pasł i prowadził ich do źródeł wód życia

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy.
I rzekł do mnie jeden ze Starców: «To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili. Dlatego są przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy. A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi. Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, i nie porazi ich słońce ani żaden upał, bo pasł ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu, i poprowadzi ich do źródeł wód życia: i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu».

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 10, 14)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (J 10, 27-30)
Jezus daje swoim owcom życie wieczne

+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział:
«Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Oto słowo Pańskie.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE