NR 57 / 2013 – I NIEDZIELA ADWENTU

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


CZUWAJ, WIARO!

Starożytni Rzymianie lubowali się w bogatych w treść przysłowiach. Jedno z nich pasuje do wymowy dzisiejszej Ewangelii: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca!”.

Czy człowiek ogarnięty troskami o codzienny byt nie zapomina o swym ludzkim przeznaczeniu? Na co więc czeka? Ano właśnie, na co? A może raczej na Kogo? W dzisiejszej Ewangelii Jezus udziela nam dwóch konkretnych wskazówek.

Po pierwsze zaleca porzucenie beztroskiego życia. Ta beztroska nie musi wcale oznaczać grzeszności, lecz jest brakiem zastanowienia się nad tym, co w życiu najważniejsze. Dlaczego żyję, cierpię i umieram? Adwent to właśnie czas refleksji, wejścia w siebie, to czas uświęcenia swojego ducha.

Po drugie Jezus wzywa nas do czujności. Ilustruje tę radę przykładem właściciela domu, który gdyby wiedział, o jakiej porze złodziej przyjdzie, z pewnością czuwałby i nie dałby mu zakraść się do swej posiadłości. My wiemy, że Jezus przybędzie, aby obdarować nas swym szczęściem. Nie znamy jednak dnia ani godziny, stąd winniśmy czuwać! A czuwać to wierzyć, że On przyjdzie. To oczyszczać się z brudu grzechów. To nosić w sobie tę świadomość, że On bardziej aniżeli my pragnie tego spotkania. To otworzyć się na działanie Jego łaski.

Adwentowy, jesienno-szary czas przeżywany w liturgii, fiolet szat liturgicznych, adwentowe czytania mszalne, rekolekcje i śpiewy, msze roratnie, a potem dreptanie po śnieżnym puchu na Pasterkę są znakami niosącymi nam zbawienie. Rozpoznawajmy te znaki pozostawione dla nas przez Zbawcę, aby gdy przyjdzie i zapuka, zaraz Mu otworzyć!

ks. Stanisław Jasionek

 


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


Rozpoczynamy Adwent, otwieramy nowy rok liturgiczny. Ten kolejny rozdział w naszym życiu inaugurujemy spotkaniem z Tym, który tu i teraz daje nam nowe życie. Jezus Chrystus w Eucharystii odnawia nas i ożywia. Tu spotykamy żyjącego Jezusa, który pokonuje naszą słabość i obojętność. On JEST z nami i dzięki temu rozpoczynajmy odważnie ten nowy dla nas czas.

PIERWSZE CZYTANIE(Iz 2,1-5)


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


 

Przecież ty tej władzy nie przyjąłeś – świadectwo egzorcysty