WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Jako przybrane dzieci Boże otrzymujemy w „posagu” od naszego Ojca prawdziwą wolność i wieczne dziedzictwo (por. kolekta). Bez wahania można powiedzieć, że to spory „majątek”. A jednocześnie ogromne zadanie i odpowiedzialność, by tego daru nie zagubić i nie roztrwonić. Przez grzech okazujemy pogardę wobec tej łaski, którą otrzymaliśmy w chrzcie świętym. Dlatego potrzebujemy nieustannego nawracania się i oczyszczania z tego, co nas tak łatwo zwodzi i psuje. Ofiara krzyżowa Chrystusa i Jego zmartwychwstanie przynoszą nam ocalenie i ratunek. Bóg sam, przez Krew swojego Syna, oczyszcza nas i zbawia. To naprawdę kochający Ojciec, bo nie oszczędził nawet własnego Syna, aby nas uratować.
Odwrócić bieg wydarzeń
Naturalną czynnością człowieka jest planowanie działań, sposób wykonywania pracy. Planować lubimy, ale czy wpisujemy w te swoje plany Pana Boga?
Słowo Boże podczas kolejnej w naszym życiu niedzieli mówi o wolności, która zakłada zmianę w życiu człowieka. Ta zmiana dokonuje się, kiedy Pana Boga dopuszczamy do naszego życia i pozwalamy Mu działać. Prorok Izajasz zaprasza nas dzisiaj, abyśmy zwrócili uwagę na pokój, jaki przynosi sam Pan Bóg. Jego nastanie jednak jest uwarunkowane dokonaniem zmiany na lepsze tego, co nas otacza, co przeżywamy. Podobna zmiana nastąpiła, kiedy głuchoniemy spotkał na swojej drodze Jezus, który go uzdrowił.
Zwróćmy uwagę, że to spotkanie odbyło się z dala od otaczających ludzi. To pewien wzór spotkania dla nas samych. My również możemy przeżyć takie osobiste, przełomowe spotkanie z Jezusem, który na nas czeka i gotowy jest zmienić niejedną trudną sytuację w naszym życiu. Warto jednak zapytać, czy my pragniemy, aby Pan Bóg był obecny w naszym życiu. Czy pozwalamy Jezusowi, aby poprzez osobistą modlitwę – spotkanie z Nim dokonywał w moim życiu znaków i cudów? Jezus zaprasza mnie dzisiaj do siebie na osobiste, indywidualne spotkanie z Nim poprzez choćby chwilową osobistą modlitwę, dzięki której może dokonać znaków i cudów w moim życiu.
Ważne jednak, aby dopuścić Pan Boga do głosu, dopuścić Go do swojego życia. Przez to osobiste spotkanie z Jezusem nasze serca, nasze uszy mogą się otworzyć na głos Boga. Może właśnie dzisiaj słowo Effatha skierowane jest bezpośrednio do ciebie.
ks. Bartłomiej Cipora
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Iz 35, 4-7a)
Przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Powiedzcie małodusznym: «Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, by was zbawić».
Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie.
Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód.
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 146)
Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.
Bóg wiary dochowuje na wieki, *
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych, *
wypuszcza na wolność uwięzionych.
Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.
Pan przywraca wzrok ociemniałym, *
Pan dźwiga poniżonych.
Pan kocha sprawiedliwych, *
Pan strzeże przybyszów.
Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.
Ochrania sierotę i wdowę, *
lecz występnych kieruje na bezdroża.
Pan króluje na wieki, *
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.
Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.
DRUGIE CZYTANIE (Jk 2, 1-5)
Bóg wybrał ubogich
Czytanie z z Listu Świętego Jakuba Apostoła
Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego, Jezusa Chrystusa uwielbionego, nie ma względu na osoby. Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato przyodzianego i powiecie: «Ty usiądź na zaszczytnym miejscu», do ubogiego zaś powiecie: «Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego», to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi?
Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Mt 4, 23)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 7, 31-37)
Uzdrowienie głuchoniemego
+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.
Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: “Dlaczego wierzę w Boga”? Jeśli tak – ta pozycja jest dla Ciebie! Znajdziesz w niej nie tylko odpowiedź na tytułowe pytanie, ale też na wiele innych, dzięki którym pogłębisz swoją wiarę i dokonasz refleksji na jej temat.
Autor książki, ks. Marcin Godawa, zachęca do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie. To działanie pracochłonne, wymagające odwagi i poszukiwań, jednak przynoszące ogromne duchowe owoce.
Książka to pierwsza publikacja w serii: „Dlaczego Wierzę?”. Warto sięgnąć po kolejne tytuły z tej serii, by lepiej zrozumieć konkretny cel, jaki wynika z Objawienia – zjednoczenie z Bogiem na zawsze.
ks. Marcin Godawa
Dlaczego wierzę w Boga.
Edycja Świętego Pawła 2023