27 NIEDZIELA ZWYKŁA

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Bóg daje nam więcej, niż możemy pojąć, że potrzebujemy. Czasem złościmy się jak dzieci, które zamiast wymarzonej zabawki dostają na gwiazdkę ciepłe buty, bo na to było stać rodziców, a wiedzą lepiej, czego dzieci naprawdę potrzebują. Bóg jest troskliwym Ojcem, a więc troszczy się o to, co naprawdę służy naszemu dobru, a nie czego nam się zachciewa, albo zdaje, że potrzebujemy. On zna głód i pragnienie naszej duszy lepiej, niż my mamy odwagę znać siebie. To jest wyraz prawdziwej miłości, mądrość, której uczymy się od Boga, byśmy też kochali mądrze i w sposób dojrzały, nie kupując tych, których kochamy, zaspokajaniem ich niedojrzałych pragnień czy ambicji.

 

TAJEMNICA
MAŁŻENSTWA I RODZINY

„Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę”. Już u samego początku stworzenia Bóg ukrył tajemnicę miłości. Dwoje staje się jednym ciałem, aby przekazać życie i w ten sposób uczestniczyć w akcie stwórczym.

Nikt z nas nie jest wyłączony z kręgu życia bo nawet jeśli sam go komuś w sposób fizyczny nie przekazuje, to jemu samemu musiało ono zostać przekazane. Dzięki naszym rodzicom Bóg tchnie w każdego z nas oddech życia i swoje błogosławieństwo. Każdy z nas jest przez Niego chciany. My zaś wezwani jesteśmy do tego, aby to życie pielęgnować tak w sobie, jak i w innych.
Ciekawe jest to, że scena pytania o małżeństwo z dzisiejszej Ewangelii łączy się nierozerwalnie z obrazem Jezusa błogosławiącego dzieci. Tak jak Bóg, w momencie stworzenia, pobłogosławił swoje dzieło, gdyż „widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31), tak Jezus, patrząc na dzieci, błogosławił je swoją boską mocą. Tajemnica małżeństwa i rodziny jest bowiem całkowicie przeniknięta Bożym błogosławieństwem. Przez nie On sam jest obecny w tych, którzy drogą małżeńską idą przez życie.
Prawdziwe życie istnieje tylko tam, gdzie obecne jest Boże błogosławieństwo. Kiedy się je utraci, rzeczywistość zaczyna być człowiekowi nieprzyjazna. Bóg w swojej dobroci pragnie błogosławić wszystkiemu, co stworzył. Choć bardzo często modlimy się o Boże błogosławieństwo, to go nam nigdy nie brakuje. Od nas zależy jednak, czy będziemy skorzy, aby z niego skorzystać i z nim współpracować w codzienności.

o. Daniel Stabryła, benedyktyn


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 2, 18-24)
Stworzenie niewiasty

Czytanie z Księgi Rodzaju

Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc».
Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki podniebne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby się przekonać, jak on je nazwie. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę „istota żywa”. I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom podniebnym i wszelkiemu zwierzęciu dzikiemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.
Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę.
A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała. Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta».
Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.

Oto słowo Boże.

PSALM (Ps 128, 1b-6)

Refren: Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi.

Szczęśliwy człowiek, który służy Panu *
i chodzi Jego drogami.
Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich, *
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.

Refren: Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi.

Małżonka twoja jak płodny szczep winny
w zaciszu twego domu. *
Synowie twoi jak oliwne gałązki dokoła twego stołu.
Tak będzie błogosławiony człowiek, *
który służy Panu.

Refren: Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi.

Niech cię z Syjonu Pan błogosławi
i obyś oglądał pomyślność Jeruzalem *
przez wszystkie dni twego życia.
Obyś oglądał potomstwo swych dzieci. *
Pokój nad Izraelem!

Refren: Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi.

DRUGIE CZYTANIE (Hbr 2, 9-11)
Chrystus, który uświęca, jak i ludzie,
którzy mają być uświęcani, z Jednego są wszyscy

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Bracia: Widzimy Jezusa, który mało co od aniołów był pomniejszony, chwałą i czcią uwieńczonego za mękę śmierci, iż z łaski Bożej zaznał śmierci za każdego człowieka.
Przystało bowiem Temu, dla którego wszystko i przez którego wszystko istnieje, który wielu synów do chwały doprowadza, aby przewodnika ich zbawienia udoskonalił przez cierpienia. Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, od Jednego wszyscy pochodzą. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazwać ich braćmi swymi.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. 1 J 4, 12cd)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (dłuższa: Mk 10, 2-16 [krótsza: Mt 10, 2-12])
Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela

+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka

[Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę.
Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?».
Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić».
Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela».
W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».]

Koniec krótszej perykopy

Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.
A Jezus widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».
I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Oto słowo Pańskie.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


365 odcieni miłości.
Poradnik dla zakochanych

Szukasz oryginalnej książeczki o związkach? Ten intrygujący poradnik w formie albumu doskonale sprawdzi się zarówno dla tych, którzy od lat żyją w związkach, jak i dla tych, którzy dopiero planują w nie wstąpić. A nawet dla tych, którzy jeszcze sami nie wiedzą, jak potoczą się ich dalsze losy.

W książeczce zamieszczono krótkie teksty na każdy dzień, będące doskonałym materiałem do rozważań dla zakochanych.

Książka to nie teologiczne rozważania, do jakich przywykliśmy w kontekście biblijnych czytań. Są to raczej prywatne zapiski autorki, powstałe w wyniku współpracy z Duchem Świętym. Dzięki temu to doskonała książka, lekka w czytaniu, ale mądra w treści.

.

Katarzyna Cudzich-Budniak
365 odcieni miłości. Poradnik dla zakochanych.
Edycja Świętego Pawła 2023