WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Przebaczenie, litość, czyli innymi słowy – miłosierdzie jest tą drogą, która prowadzi nas do Boga. Jest to zresztą jedyna droga do nieba (zob. kolekta). Nie ma człowieka, który by nie potrzebował przebaczenia – nie tylko od Boga, ale i od innych ludzi. I nie ma takiego, który nie miałby innym czegoś do przebaczenia. Doznajemy krzywd i wyrządzamy krzywdy. Ale nawet najmniejsza rana, gdy jest opatrzona i gdy zatroszczymy się o to, by mogła się jak najszybciej i najlepiej zagoić, wymaga przecież naszej troski. Nie możemy pozwolić sobie na noszenie niezabliźnionych ran – i to zarówno tych na ciele, jak i na sercu. Mamy najlepszego Lekarza, który nie odmówi nam swojej pomocy. Sami też okazujmy się hojni, bo im więcej przebaczymy, tym większego miłosierdzia sami dostąpimy. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
JA PATRZĘ NA CIEBIE
Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?». Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym» (J 1, 47-51).
Jakże często bywa tak, że długo nie dostrzegamy tego, co jest naprawdę ważne, dopiero po upływie czasu przychodzi refleksja. Może jeszcze nie dostrzegasz tego, co powinieneś widzieć? Bóg jest bliżej ciebie, niż sobie wyobrażasz.
W dzisiejszej Ewangelii spotykamy się z Jezusem, który towarzyszy człowiekowi w nawróceniu. W odkryciu prawdziwej tożsamości. Godności. Również Twoja godność jako człowieka, ukochanego syna Boga Ojca, w oczach Jezusa jest ogromna. Warto się zastanowić nad tym w ciszy swojego serca.
Jak traktujesz swoją wiarę? Łatwo zatracić się w gonitwie tego świata. Jednakże mniej nie tylko znaczy więcej, ale gwarantuje też lepsze zdrowie psychiczne. Spójrz na to, co naprawdę ważne. W Twoim osamotnieniu Bóg jest bliżej, niż się domyślasz. Jest przy Tobie nawet teraz. On prostuje wszystkie Twoje drogi.
Panowanie Jezusa jest pełne miłosierdzia, Jemu możesz powiedzieć wszystko. Jemu możesz zaufać. Spróbuj postawić się w roli Filipa. Każdy z nas trochę nim jest. Jeśli zechcesz, możesz żyć w przyjaźni ze Zbawicielem. Królestwo Chrystusa jest królestwem prawdy. On uwalnia od pozorów. Warto wrócić do najprostszych gestów, do gestów, które są tak bliskie Jezusowi. Być życzliwym wobec bliźnich, być wdzięcznym Bogu za otrzymane dary.
ks. Michał Wacławik
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Lb 11, 25-29)
Nie zazdrościć darów Bożych
Czytanie z Księgi Liczb
Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak.
Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie.
Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: «Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie». Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: «Mojżeszu, panie mój, zabroń im». Ale Mojżesz odparł: «Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha!».
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 19)
Refren: Nakazy Pana są radością serca.
Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, *
sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne.
Refren: Nakazy Pana są radością serca.
Zważa na nie Twój sługa *
i nagrodę otrzyma za ich przestrzeganie.
Kto jednak widzi swoje błędy? *
Oczyść mnie z błędów przede mną ukrytych.
Refren: Nakazy Pana są radością serca.
Także od pychy broń swojego sługę, *
by nie panowała nade mną.
Wtedy będę bez skazy *
i wolny od wielkiego występku.
Refren: Nakazy Pana są radością serca.
DRUGIE CZYTANIE (Jk 5, 1-6)
Marność dostatków doczesnych
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła
A teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, złoto wasze i srebro zardzewiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby.
Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy z pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego: nie stawia wam oporu.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. J 17, 17ba)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 9, 38-43. 45. 47-48)
Unikać okazji do grzechu
+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Apostoł Jan powiedział do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami».
Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze.
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia
Jerzy Popiełuszko – kapłan, który z pozoru był zwykłym wikarym, chłopakiem z Białostocczyzny. W najtrudniejszych latach stanu wojennego okazał jednak wielką siłę ducha. Sam wolny, uczył innych, jak w świecie kłamstwa i zniewolenia żyć w prawdzie i wewnętrznej wolności, bez lęku i nienawiści. Teraz, czterdzieści lat od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki i czternaście lat od jego beatyfikacji, w ręce czytelników trafia jedyna taka opowieść o życiu tego kapłana, który po czterdziestu latach od męczeńskiej śmierci wciąż ma nam wiele do powiedzenia.
Nowe, poszerzone wydanie znakomitej biografii autorstwa Ewy K. Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego to pełna opowieść o życiu ks. Jerzego Popiełuszki i jego kulcie, ze świadectwami osób, które doznały łask za jego wstawiennictwem. Autorzy dotarli do kilkudziesięciu świadków życia ks. Jerzego, przeanalizowali setki dokumentów i nagrań. W książce przytaczają wszystkie hipotezy dotyczące porwania i śmierci tego kapłana.
Ksiądz Jerzy wyzwalał ludzi do życia w prawdzie i miłości, wiedząc doskonale, że od życia wewnętrznego jednostki zależy jakość życia społecznego. Stając w obronie bliźniego, upominając się o sprawiedliwość i szacunek dla godności człowieka, oczyszczał społeczne struktury. Lektura niniejszej książki przypomina nam, że skoro mógł robić to on – którego siłą była niezachwiana wiara, szczerość i prostota – może każdy z nas. Bo od naszej wewnętrznej postawy zależy nie tylko jakość życia wspólnoty, ale losy kraju i świata.
Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia.
Edycja Świętego Pawła 2023