25 NIEDZIELA ZWYKŁA

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Logika Boga nie jest logiką tego świata. I w Starym, i w Nowym Testamencie znajdziemy wiele słów Boga, który wyraźnie uczy nas rozróżniania tych dwóch perspektyw. Cały Izrael oraz wszyscy uczniowie Chrystusa byli przez wieki po wielokroć konfrontowani z tą prawdą i stawiani wobec konieczności wyboru właściwej drogi. Także każdy z nas staje codziennie przed koniecznością takiego wyboru i to od najdrobniejszych, najbardziej błahych spraw aż po wielkie i życiowe decyzje. Nie jesteśmy sami. Duch Święty, jeśli tylko otwieramy się na współpracę z Nim, nie pozostawia nas samymi. Swoim światłem oświeca nas i wspiera, byśmy potrafili odróżnić to, co dobre i Boże, od tego, co takie nie jest, i daje nam siłę, by zgodnie z dokonanym wyborem postępować. Prośmy Go o Jego światło każdego dnia!

 

PIERWSZY SPRAWIEDLIWY

Dzisiaj dużo słyszy się o sprawiedliwości. Niektórzy nawet posądzają Pana Boga o niesprawiedliwość. Szczególnie wtedy, gdy coś nie mieści się w naszej głowie. Pan Jezus daje nam do zrozumienia, że prawdziwa sprawiedliwość będzie dopiero w niebie.

Księga Mądrości (pierwsze czytanie) mówi o zasadzce zastawionej na sprawiedliwego. Jest on niewygodny, bo sprzeciwia się ludzkiemu rozumowaniu, idąc za Bożym prawem. Od tak dawnych czasów pojęcie niesprawiedliwości ciągle jest aktualne. Jednak Pan Bóg zapewnia, że weźmie w obronę człowieka sprawiedliwego. Dzisiejszy psalm responsoryjny jest modlitwą człowieka, na którego życie czyhają przeciwnicy. To skarga, ale i pewność, że Bóg uratuje sprawiedliwego.
Postawa Pana Jezusa potwierdza w pełni obraz sprawiedliwego z Księgi Mądrości. Jest On niewygodny, bo staje po stronie ofiar i pokrzywdzonych. Jest znakiem sprzeciwu, bo bierze w obronę maluczkich i bezbronnych. Pan Jezus za wzór stawia dziecko, które w tamtych czasach miało niski status społeczny. Przyjęcie sprawiedliwości Bożej polega na zaufaniu Mu. Szczególnie wtedy, gdy pojawia się krzyż i cierpienie. Szczególnie wtedy, gdy nie widzimy sensu w tym, co się dzieje.
Patrzmy na Jezusa, który został niesprawiedliwie potraktowany. On wie, co czuje wtedy człowiek. Pan Bóg wie, co robi. Z naszej strony potrzeba zaufania, jakie ma małe dziecko otoczone ramionami Jezusa. Pan Jezus – Pierwszy Sprawiedliwy – cierpiał, umarł i zmartwychwstał z miłości do mnie. Sprawiedliwy Bóg przyjął niesprawiedliwy ludzki wyrok. Taka jest Boża logika. Wszystko z miłości do człowieka.

ks. Adrian Wołoszyn


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Mdr 2, 12. 17-20)
Jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim

Czytanie z Księgi Mądrości

Bezbożni mówili: «Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszemu działaniu, zarzuca nam przekraczanie Prawa, wypomina nam przekraczanie zasad karności.
Zobaczmy, czy prawdziwe są jego słowa, wybadajmy, co będzie przy jego zgonie. Bo jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z rąk przeciwników.
Dotknijmy go obelgą i katuszą, by poznać jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości. Zasądźmy go na śmierć haniebną, bo – jak mówił – będzie ocalony».

Oto słowo Boże.

PSALM (Ps 54)

Refren: Bóg podtrzymuje całe moje życie.

Wybaw mnie, Boże, w imię Twoje, *
mocą swoją broń mojej sprawy.
Boże, słuchaj mojej modlitwy, *
nakłoń ucha na słowo ust moich.

Refren: Bóg podtrzymuje całe moje życie.

Bo powstają przeciwko mnie pyszni, *
gwałtownicy czyhają na moje życie.
Nie mają oni Boga *
przed swymi oczyma.

Refren: Bóg podtrzymuje całe moje życie.

Oto mi Bóg dopomaga, *
Pan podtrzymuje me życie.
Będę Ci chętnie składać ofiarę *
i sławić Twe imię, bo jest dobre.

Refren: Bóg podtrzymuje całe moje życie.

DRUGIE CZYTANIE (Jk 3, 16 – 4, 3)
Źródłem niepokojów jest nieład wewnętrzny

Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła

Najmilsi: Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej – skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój.
Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. 2 Tes 2, 14)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Bóg wezwał nas przez Ewangelię,
abyśmy dostąpili chwały Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mk 9, 30-37)
Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich

+ Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus i Jego uczniowie przemierzali Galileę, On jednak nie chciał, żeby ktoś o tym wiedział. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity, po trzech dniach zmartwychwstanie». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.
Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?». Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.
On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich». Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

Oto słowo Pańskie.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


Seria “Biblia Ojców”

Seria wydawnicza “Biblia Ojców” zawiera przykłady biblijnych homilii, kazań i komentarzy ojców Kościoła, a także najwcześniejszych pisarzy kościelnych (jak np. Orygenes, Jan Chryzostom, Klemens Aleksandryjski czy Diodor z Tarsu). Z jej pomocą masz szansę poznać klimat myślowy bliski apostołom, a także poczuć świeżość samych początków i pierwszych wspólnot Kościoła.

Seria wydawnicza “Biblia Ojców” pod redakcją ks. prof. Antoniego Paciorka otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2023 w kategorii: Seria wydawnicza/dzieła zebrane”.