
WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
Liturgia drugiej niedzieli Wielkanocy zaprasza nas do radości i dziękczynienia Bogu za dar Jego nieskończonego miłosierdzia. Miłość Boża nie jest gdzieś daleko od nas, ale jest dokładnie tam, gdzie jesteśmy, choćby były to najciemniejsze zakamarki, więzienia bezradności i lęku, w które raz po raz popadamy. Trzeba jednak wierzyć, aby tę czułą obecność Boga przy nas zauważać, a nie tylko czekać, aż Go zobaczymy, aby wtedy dopiero zacząć wierzyć. Bóg, który w swoim miłosierdziu udzielił nam już łaski wiary, pragnie ją w nas umacniać i rozwijać, aż doprowadzi nas do pełnej dojrzałości w wierze. Prośmy, aby owoce Paschy Chrystusa, ofiarowane nam w sakramentach Kościoła, nieustannie trwały w naszych duszach i coraz bardziej przemieniały nasze życie.
MIŁOŚNIK MROKU
W dobie mediów społecznościowych kluczowe znaczenie ma oświetlenie. Poprzez odpowiednie dobranie lamp nawet niezbyt urodziwy Kowalski może wypaść korzystnie na amatorskich rolkach. To z kolei przełoży się na tysiące lajków. W Jezusowej ekonomii oświetlenie również ma wyjątkowe znaczenie. Tyle że tutaj obowiązują odwrotne zasady.
Bóg objawia swoje miłosierdzie w całkowitym mroku. Dlatego Jezus przychodzi do zamkniętych w Wieczerniku apostołów pod osłoną ciemności. Niemal identyczny przebieg miało pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego s. Faustynie w Płocku. Zbawiciel przyszedł do niej wieczorem. Ikoną tego spotkania stał się obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego. Widniejące na nim czarne tło to symbol ludzkiej słabości nieprzysłoniętej blaskiem dobrych uczynków czy duchowych zwycięstw. Jedyne źródło światła na obrazie to Serce Jezusa, z którego wypływają dwa promienie.
Pragnę udzielić odpustu zupełnego duszom, które przystąpią do spowiedzi i Komunii św. w to święto Miłosierdzia mojego (Dz. 1109) – to obietnica skierowana do tych, którzy pozwolą dziś Jezusowi wejść w ciemności swojego serca. Co to oznacza w praktyce? To odwaga zdjęcia masek przed Jezusem i nie usprawiedliwiania siebie rodzinną historią, kontekstem społecznym czy wpływem środowiska. To gotowość do nazwania swoich grzechów po imieniu.
Oświetlenie moich słabości blaskiem Jezusowych promieni pozwoli mi doświadczyć Bożego miłosierdzia. A tym samym wypadnę na duchowej rolce nad wyraz korzystnie. Mieszkańcy nieba natomiast obsypią mnie nieskończoną liczbą lajków.
ks. Mariusz Marszałek, pallotyn
LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE
PIERWSZE CZYTANIE (Dz 5, 12-16)
Wiara, która uzdrawia
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Wiele znaków i cudów działo się wśród ludu przez ręce apostołów. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał.
Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet przyjmujących wiarę w Pana. Wynoszono też chorych na ulice i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegały się wielkie rzesze do Jeruzalem, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.
Oto słowo Boże.
PSALM (Ps 118, 2-4. 22-24. 25-27a)
Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.
Albo: Alleluja.
Niech dom Izraela głosi: «Jego łaska na wieki». *
Niech dom Aarona głosi: «Jego łaska na wieki».
Niech wyznawcy Pana głoszą: *
«Jego łaska na wieki».
Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.
Albo: Alleluja.
Kamień odrzucony przez budujących †
stał się kamieniem węgielnym. *
Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach.
Oto dzień, który Pan uczynił, *
radujmy się nim i weselmy.
Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.
Albo: Alleluja.
Panie, Ty nas wybaw, *
pomyślność daj nam, o Panie!
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, †
błogosławimy wam z Pańskiego domu. *
Pan jest Bogiem i daje nam światło.
Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.
Albo: Alleluja.
DRUGIE CZYTANIE (Ap 1, 9-11a. 12-13. 17-19)
Byłem umarły, oto jestem żyjący na wieki
Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła
Ja, Jan, wasz brat i współuczestnik w ucisku i królestwie, i wytrwaniu w Jezusie, byłem na wyspie, zwanej Patmos, z powodu słowa Bożego i świadectwa Jezusa. Doznałem zachwycenia w dzień Pański i posłyszałem za sobą potężny głos, jak gdyby trąby mówiącej: «Co widzisz, napisz w księdze i poślij siedmiu Kościołom: do Efezu, Smyrny, Pergamonu, Tiatyry, Sardes, Filadelfii i Laodycei».
I obróciłem się, by patrzeć, co to za głos do mnie mówił; a obróciwszy się, ujrzałem siedem złotych świeczników i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, przyobleczonego w szatę do stóp i przepasanego na piersiach złotym pasem.
Kiedy Go ujrzałem, do Jego stóp padłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: «Przestań się lękać! Ja jestem Pierwszy i Ostatni, i Żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani. Napisz więc to, co widziałeś, i co jest, i co potem musi się stać».
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Mt 4, 23)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Uwierzyłeś, Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (J 20, 19-31)
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli
+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!». A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!».
Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!». Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».
Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!».
Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
Oto słowo Pańskie.
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE
Inspirujące cytaty
„Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia!” – mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w krakowskich Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r. Te słowa, tak bardzo aktualne, przypominają nam, że Miłosierdzie Boże powinno nam towarzyszyć codziennie.
Czasem nawet kilka słów pełnych miłosierdzia może zmienić czyjś dzień, wypełnić go radością, motywacją, nadzieją.
Właśnie dlatego kolejny blog z serii „Inspirujące cytaty” poświęciliśmy Bożemu Miłosierdziu. Pan Jezus pragnie, abyśmy Mu ufali, czyli pełnili Jego wolę i bez lęku powierzali całe swoje życie. Abyśmy zawsze – zarówno w każdej drobnej, codziennej sytuacji, jak i w najtrudniejszych chwilach – zdawali się na Niego.
Zachęcamy nie tylko do lektury, ale również dzielenia się z nami tymi fragmentami książek, które zwróciły Twoją uwagę pod postem z rozdaniem. W tym miesiącu czeka na Was książka „W szkole Bożego Miłosierdzia”. Czytaj dalej…