4 TYDZIEŃ WIELKANOCY – Poniedziałek – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Święty Józef był mężem Maryi. Całe swe życie św. Józef ciężko pracował. Ewangelie określają go mianem faber, tzn. rzemieślnika naprawiającego narzędzia rolnicze i przedmioty drewniane. To właśnie praca stała się dla św. Józefa źródłem uświęcenia.
1 maja jest także dniem, w którym Kościół katolicki czci świętego Józefa Rzemieślnika – wzór i patrona ludzi pracy. Tego dnia Kościół podkreśla szczególną rolę pracy w życiu i w rozwoju każdego człowieka.
Wspomnienie św. Józefa ogłosił papież Pius XII 24 kwietnia 1955 r., nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r. Świętu Pracy. Tego dnia Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak również społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Święty Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens podkreślił: “trzeba pogłębiać ‘rzetelną duchowość ludzkiej pracy’, mocno zakorzenioną w ‘Ewangelii pracy’, a wierzący są powołani do głoszenia i świadczenia o chrześcijańskim znaczeniu pracy pośród swych rozlicznych zajęć”.
Święty Józef jest patronem licznych stowarzyszeń, zgromadzeń zakonnych, parafii. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych i umierających.


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


PIERWSZE CZYTANIE (Dz 11, 1-18)
Wejście pogan do Kościoła

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. Kiedy Piotr przybył do Jeruzalem, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki: «Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych i jadłeś z nimi?». Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei:
«Modliłem się – mówił – w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba, który dotarł aż do mnie. Przyglądając mu się uważnie, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie, płazy i gady.
Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: „Zabijaj, Piotrze, i jedz!”. Odpowiedziałem: „O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego”. Ale głos z nieba odezwał się po raz drugi: „Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił”. Powtórzyło się to trzy razy i wszystko zostało wzięte znowu do nieba.
Zaraz potem trzech ludzi, wysłanych do mnie z Cezarei, stanęło przed domem, w którym mieszkaliśmy. Duch powiedział mi, abym bez wahania poszedł z nimi. Razem ze mną poszło też tych sześciu braci. Przybyliśmy do domu owego człowieka. On nam opowiedział, jak zobaczył anioła, który zjawił się w jego domu i rzekł: „Poślij do Jafy i sprowadź Szymona, zwanego Piotrem. On cię pouczy, jak zbawisz siebie i cały swój dom”.
Kiedy zacząłem mówić, Duch Święty zstąpił na nich, jak na nas na początku. Przypomniałem sobie wtedy słowa, które wypowiedział Pan: „Jan chrzcił wodą, wy zaś ochrzczeni będziecie Duchem Świętym”. Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu?».
Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: «A więc i poganom udzielił Bóg łaski nawrócenia, aby żyli».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 42, 2-3; Ps 43, 3. 4)

Refren: Boga żywego pragnie moja dusza.
Albo: Alleluja.

Jak łania pragnie wody ze strumieni, *
tak dusza moja pragnie Ciebie, Boże.
Dusza moja Boga pragnie, Boga żywego, *
kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże?

Refren: Boga żywego pragnie moja dusza.
Albo: Alleluja.

Ześlij światłość i wierność swoją, *
niech one mnie wiodą.
Niech mnie zaprowadzą na Twą górę świętą *
i do Twoich przybytków.

Refren: Boga żywego pragnie moja dusza.
Albo: Alleluja.

I przystąpię do ołtarza Bożego,*
do Boga, który jest moim weselem i radością.
I będę Cię chwalił przy dźwiękach lutni, *
Boże mój, Boże!

Refren: Boga żywego pragnie moja dusza.
Albo: Alleluja.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 10, 14)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (J 10, 11-18)
Jezus jest bramą owiec

+ Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.
Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Oto słowo Pańskie.

Jezus powiedział: „Ja jestem bramą. Jeśli ktoś ją przekroczy, uzyska zbawienie”. Ewangelista pisze też, że pokarm na życie wieczne znajdą tylko ci, którzy wchodzą i wychodzą z Jezusem. On jest jedynym Pasterzem swoich owiec. W dzisiejszym świecie, w którym czasami trudno odróżnić prawdę od fałszu, ratunkiem dla człowieka jest to, że zna głos Pasterza, to niepowtarzalne brzmienie słowa Bożego. Słowo Dobrego Pasterza to jest słowo miłości i ocalenia. A jaka jest nasza relacja z naszym Pasterzem? Czy potrafimy rozpoznać Jego głos?
Jezu, przepraszam, że czasem wybieram drogi, które oddalają mnie od Ciebie. Pragnę zawrócić z tych bezdroży i wejść przez Ciebie, który jesteś bramą, do życia.


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


Prezent na Pierwszą Komunię Świętą 2023.
7 najlepszych prezentów komunijnych

Zastanawiasz się, co kupić na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka, wnuka czy chrześniaka? Jaki prezent wybrać dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? Wybór podarunku komunijnego to niełatwa sprawa – powinien być wyjątkowy i wartościowy, a zarazem adekwatny do budżetu, jaki posiadasz.

Co zatem podarować na Pierwszą Komunię Świętą? Sprawdź najlepsze prezenty komunijne w 2023 roku. Na koniec przygotowaliśmy niespodziankę do pobrania dla Twojego dziecka, która z pewnością przyda się przed uroczystością!

Prezent na Komunię – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze przyjęcie Komunii Świętej to ważne wydarzenie w życiu każdego małego katolika. Zgodnie z tradycją, z okazji przyjęcia sakramentu Eucharystii najbliżsi obdarowują dziecko różnymi podarunkami.
Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking najlepszych prezentów na Komunię Świętą, dzięki któremu znajdziesz idealny prezent dla dziecka, które chcesz obdarować!

Prezenty komunijne – 7 pomysłów

Dobrze wybrany prezent komunijny to pamiątka, która będzie przywodzić na myśl tę wyjątkową uroczystość przez lata. To również przedmiot przypominający dziecku o obdarowującym – mamie, tacie, babci, dziadku, cioci, chrzestnym czy innej bliskiej osobie. Oto nasze propozycje: (przeczytaj dalej…)