NR 43 / 2018 – UROCZYSTOŚĆ NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ

WPROWADZENIE
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA


Polska Kana

Dziś Kana to miasteczko liczące około dwudziestu tysięcy mieszkańców, z których niektórzy są katolikami rzymskimi lub obrządku melchickiego, inni zaś to wyznawcy islamu. Stojący pośrodku miejscowości kościół, który upamiętnia pierwszy cud Jezusa, stanął na ruinach kościoła z II w. W fasadzie widoczne są cztery kolumny tej antycznej budowli. Ściany świątyni ozdobiono łacińskimi napisami, zaczerpniętymi z ewangelicznego opowiadania o weselu w Kanie. Proste wnętrze kościoła ozdabiają także dzbany wykonane na wzór antycznych stągwi. Pod głównym ołtarzem znajduje się krypta ze śladami starożytnych zabudowań gospodarczych, autentycznymi stągwiami oraz mykwa ozdobiona wizerunkiem Jezusa i sześciu dzbanów.


LITURGIA SŁOWA
KATECHEZA
WPROWADZENIE


Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra, czyli „polska Kana”, ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Pielgrzymi przybywają do tego sanktuarium całego Narodu, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski. Pątnicy szukają u Maryi oparcia i duchowych sił. Dziś z wdzięcznością skierujmy swoje uwielbienie do Boga za dar Matki w jasnogórskim obrazie Czarnej Madonny, za Jej wstawiennictwo u Boga, przedziwną pomoc i obronę.

PIERWSZE CZYTANIE (Prz 8, 22-35)


KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE DLA CIEBIE KOMENTARZE DO CODZIENNEJ LITURGII SŁOWA NA EDYCJA.PL
KATECHEZA
LITURGIA SŁOWA
WPROWADZENIE


Wielka tajemnica wiary (cz. 2)

„Eucharystia jest ofiarą dziękczynienia składaną Ojcu; uwielbieniem, przez które Kościół wyraża Bogu swoją wdzięczność za wszystkie Jego dobrodziejstwa, za wszystko, czego On dokonał przez stworzenie, odkupienie i uświęcenie” (KKK 1360).